آنژیوپلاستی

واژه سکته قلبی به گوش همه ما آشنا است و ممکن است عزیزانی را در اثر این حادثه تلخ از دست داده باشیم یا عزیزانمان بعد از سکته قلبی به کمک پزشک سلامتی خود را بدست آورده باشند. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که سکته قلبی چگونه اتفاق می افتد؟ سکته قلبی در اثر انسداد شر یان هایی است که وظیفه خون رسانی به قلب را به عهده دارند. تا به حال درباره آنژیوپلاستی شنیده اید؟ اصلا می دانید که آنژیوپلاستی به چه معنایی می باشد؟

با انسداد یک یا چند رگی که خون را به قلب میرسانند، ممکن است در فرد سکته قلبی صورت گیرد. با توجه به میزان گرفتگی میزان سکته و صدمات آن متفاوت می باشد. حال سوال اینجاست که برای جلوگیری از این خطر چه اقداماتی باید انجام داد؟ با ما همراه باشد تا شما را با جدید ترین متد باز کردن رگ های خونی توسط  متخصص قلب تهران آشنا کنیم.

آنژیو پلاستی چیست؟

آنژیو پلاستی، بازسازی رگ و یا رگ سازی جدید ترین روش برای باز کردن سرخرگ هایی است که دچار انسداد شده اند. آنژیوپلاستی یک عمل نیمه تهاجمی برای بازسازی سرخرگ های قلبی میباشد. باید به این نکته توجه کنید که آنژیو پلاستی یک روش درمان است و به وسیله این روش گرفتگی عروق تشخیص داده نمیشود. تشخیص میزان گرفتی سرخرگ بر عهده عمل آنژیوگرافی است.

آنژیوگرافی یک روش قطعی برای مشخص کردن وجود یا میزان و شدت انسداد رگ های کرونر است. شاید واژه کرونر برای شما نا آشنا باشد. کرونر به شریان هایی گفته میشود که وظیفه خون رسانی به قلب را بر عهده دارند و انسداد انها باعث بروز سکته قلبی میشود.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی کرونر یک مداخله کرونر از طریق پوست است که به آنژیوپلاستی عروق کرونر یا درج استنت عروق کرونر نیز معروف است. روشی برای درمان بیماری عروق کرونر است که شامل جراحی نمی شود.

یک کاتتر با یک بالون کوچک در انتها از طریق یک شریان در کشاله ران یا بازو وارد می شود. بالون با استفاده از هدایت اشعه ایکس به سمت انسداد هدایت می شود. با قرار گرفتن در جای خود، بادکنک باد می شود. این ماده چربی را از مسیر خون خارج کرده و خون رسانی به قلب را بهبود می بخشد.

در بیشتر موارد یک استنت (یک لوله کوتاه فلزی) نیز در شریان باقی می ماند تا باز بماند. در ادامه بیشتر درباره استنت گذاری صحبت خواهیم کرد.

در چه مواقعی دکتر متخصص قلب برای شما تجویز آنژیو گرافی میکند؟

در هنگامی که پس معاینات بالینی، نوار قلب و یا تست ورزش پزشک به انسداد رگ های کرونر شما شک کند برای تشخیص دقیق و قطعی از آنژیوگرافی استفاده میکند.

هنگامی که گرفتگی رگ توسط آنژیوگرافی برای پزشک قطعی شد، اقدام به بازسازی رگ به کمک روش آنژیو پلاستی میکند. و به کمک این روش عروق بسته را باز گشایی میکند. از روش آنژیو پلاستی برای رفع انسداد سرخرگ های قلبی استفاده میشود اما در گشاد سازی سایر سرخرگ های بدن نیز کاربرد دارد و در مواردی میتوان این روش را جایگزین عمل قلب باز در نظر گرفت.

عمل آنژیوگرافی

درمان های آنژیوپلاستی

متخصصان قلب و عروق روش های مبتنی بر کاتتر برای باز کردن عروق پر از پلاک در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر را به خوبی انجام می دهند. متخصصان روی بیماران پر خطر با انسداد شدید اقدامات پیچیده ای انجام می دهند. این روش درمانی با استفاده از فیلترها برای به دام انداختن لخته ها، دستگاه هایی که بقایای بافت را به دام می اندازند و داروهای جدید ضد پلاکت قدرتمند، خطر لخته شدن خون یا از بین رفتن بافت در طول درمان را کاهش می دهد. درمان های آنژیوپلاستی عبارتند از:

  • آنژیوپلاستی با بالون
  • استنت ها و استنت های دارویی
  • آتروکتومی
  • آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت برای قلب

آنژیوپلاستی با بالون

متخصصان قلب و عروق مداخله ای سالهاست که با موفقیت آنژیوپلاستی انجام می دهند. آنژیوپلاستی با بالون، که آنژیوپلاستی کرونر ترانس لومینال از راه پوست (PTCA) نیز نامیده می شود، شامل استفاده از یک لوله نازک (کاتتر) است که در یک شریان مسدود یا باریک قرار می گیرد. در نوک کاتتر یک بادکنک کوچک قرار دارد که برای فشار دادن پلاک به دیواره های شریان، باد می شود تا مسیر جریان خون گسترده شود.

استنت ها و استنت های دارویی

استنت ها لوله های مشبک استیل کوچکی هستند که می توانند در طی یک عمل آنژیوپلاستی درون شریان قرار گیرند. استنت ها “شریان ها” را باز نگه می دارند تا جریان خون ادامه یابد و بیش از 70 درصد آنژیوپلاستی ها شامل قرار دادن استنت ها هستند. متخصصان قلب و عروق مداخله ای می توانند استنت مخصوص پوشش دارویی (شستشوی دارویی) را ارائه دهند. این دستگاه های پیشرفت رشد بافت اسکار را در داخل استنت مسدود می کنند. بافت اسکار کمتر به این معنی است که احتمال تنگی مجدد یا تنگی عروق کاهش می یابد. تنگی مجدد یک مشکل بسیار رایج است که اغلب منجر به نیاز به درمان های آنژیوپلاستی مکرر یا جراحی پیوند عروق کرونر می شود.

آتروکتومی

آتروکتومی روشی است که در آن پلاک از داخل سرخرگ خارج می شود. برای انجام آتروکتومی از روش های مختلفی استفاده می شود. یک روش به نام آتروکتومی چرخشی، شامل استفاده از سوراخ مخصوص یا مته بر روی نوک کاتتر است که می چرخد ​​تا پلاک را به قطعات کوچک تبدیل کند. روش دیگر آتروکتومی جهت دار است ، روشی که در آن یک دستگاه برش کوچک به پلاک فشار داده می شود تا آن را از رگ جدا کند.

آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت برای قلب

در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره کردیم که آنژیوپلاستی روشی است که برای باز کردن عروق کرونر مسدود شده ناشی از بیماری عروق کرونر استفاده می شود. بدون جراحی قلب باز جریان خون در عضله قلب را بازیابی می کند. آنژیوپلاستی را می توان در شرایط اضطراری مانند حمله قلبی انجام داد. یا اگر متخصص قلب که به آن مراجعه کرده اید شدیداً به بیماری قلبی مشکوک باشد ، می تواند به عنوان جراحی انتخابی انجام شود.

آنژیوپلاستی را مداخله از راه پوست کرونر (PCI) نیز می نامند. برای آنژیوپلاستی ، یک لوله باریک و طولانی (کاتتر) در رگ خونی قرار داده می شود و به عروق کرونر مسدود شده هدایت می شود. سوند یک بالون کوچک در نوک آن دارد. هنگامی که کاتتر در جای خود قرار گرفت ، بالون در منطقه باریک شده شریان قلب باد می شود. با این کار پلاک یا لخته خون به کناره های شریان فشار آورده و فضای بیشتری برای جریان خون ایجاد می کند.

متخصص قلب در طول جراحی از فلوروسکوپی استفاده می کند. فلوروسکوپی نوعی خاص از اشعه ایکس است که مانند یک فیلم “اشعه ایکس” است. این به پزشک کمک می کند تا در اثر حرکت ماده حاجب از طریق عروق ، انسداد شریان های قلب را پیدا کند. به این عمل آنژیوگرافی کرونر گفته می شود. وی ممکن است تصمیم بگیرد که شما به روش دیگری نیاز دارید. این ممکن است شامل برداشتن پلاک (آتروکتومی) در محل تنگی عروق باشد. در آتروکتومی ، ارائه دهنده ممکن است از کاتتر با نوک چرخش استفاده کند. هنگامی که کاتتر به نقطه باریک شده در شریان می رسد ، پلاک شکسته یا بریده می شود تا شریان باز شود.

روش کار آنژیوپلاستی

همانطور که گفتیم آنژیوپلاستی یک روش موثر در رفع انسداد رگ های خونی است. یکی از موارد جالب توجه این است که آنژیوپلاستی را میشود در همان روزی که آنژوگرافی انجام دهید و نیاز به مراجعه دیگری نیست.

در عمل آنژیوپلاستی سیم بسیار نازکی( در حد مو) وارد رگ کرونر میشود. این سیم مانند یک ریل عمل میکند روی آن یک بالن و سپس استنت عبور داده میشود و وارد رگ میشود. با باد شدن بالن، استنت به دیواره رگ میچسبد و باز شدن رگ کرونر میشود.

لازم میدانیم واژه استنت را مقداری بیشتر توضیح دهیم. استنت لوله توری بسیار کوچکی است که برای باز کردن و باز نگه داشتن رگ های خونی به کار میرود. استنت ها در پزشکی کاربرد های فراوانی دارند ولی بیشترین کاربرد آن برای باز کردن رگ های کرونر توسط عمل آنژیوپلاستی است.

خطر عمل آنژیوپلاستی

شاید تنها خطری که بیماران را پس از عمل آنژیوگرافی تهدید میکند، لخته شدن خون در محلی است که پزشک استنت قرار داده است. چرا که با لخته شدن خون در رگ بیمار باید دوباره عمل آنژیوپلاستی انجام شود و یا در موارد حاد منجر به فوت بیمار شود. برای جلوگیری از این اتفاق پزشکان پس از عمل آنژیوگرافی داروهایی مانند آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز میکنند.

با انجام عمل آنژیوپلاستی و قرار ندادن استنت در رگ کرونر، معمولا 30% بیشتر از حالتی که استنت در رگ قرار میگیرد احتمال انسداد مجدد رگ وجود دارد.

نحوه بیهوشی در عمل آنژیو پلاستی

معمولا کسانی که دچار تنگی رگ میشوند و نیاز دارند که عمل آنژیو پلاستی بر روی آن ها انجام شود سن بالایی دارند و علاوه بر مشکلات قلبی مشکلات فیزیکی دیگری نیز دارند به همین علت نگران بیهوشی این عمل هستند و به نوعی از بیهوشی کامل ترس دارند. بهتر است بدانید در عمل آنژیو پلاستی بیمار بیهوشی کامل را تجربه نمیکند و فقط به صورت موضعی محلی که قرار است شکاف انجام شود را بی حس میکنند.

البته اگر میگوییم بیهوشی موضعی منظور ما این نیست که بیمار سوزش یا دردی را احساس نمیکند. معمولا هنگامی که محل عمل جراحی برش داده میشود بیمار سوزش مختصری را احساس میکند. به دلیل حساس بودن این عمل بهتر است به پزشکب مراجعه کنید که تجربه کافی در انجام این عمل را داشته باشد تا بیمار دچار مشکل نشود.

چرا ممکن است به آنژیوپلاستی نیاز داشته باشم؟

آنژیوپلاستی برای بازگرداندن جریان خون شریان کرونر هنگامی که شریان تنگ شده در مکانی است که می توان از این طریق به آن رسید ، انجام می شود. همه بیماری های عروق کرونر (CAD) با آنژیوپلاستی قابل درمان نیستند. پزشک شما با توجه به شرایط شما بهترین روش برای درمان CAD را تعیین می کند.

جمع بندی

می توان گفت عمل آنژیوپلاستیف یک عمل سرپایی برای باز کردن رگ های کرونر است. در این روش ابتدا به کمک عمل آنژیوگرافی میزان انسداد و محل گرفتگی رگ مشخص میشود و پس از اینکه پزشک به تشخیص قطعی رسید اقدام به انجام عمل آنژیوپلاستی میکند