اکو

اکو کاردیو گرافی که تحت عنوان تست اکو قلب نیز شناخته میشود، روشی جدید و مطمئن برای پی بردن به مشکلات قلبی است. ما در این مقاله اکو کاردیو گرافی یا اکو قلب توسط متخصص قلب خوب در تهران را مورد بررسی قرار میدهیم.

انجام اکو قلب
چگونگی اکو قلب

اکو قلب چیست؟

اکو قلب تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی و فرا صوتی تصاویر متحرکی از قلب ثبت و تشکیل میشود و پزشک به وسیله این امواج اقدام به درمان بیمار میکند.

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی انواعی دارد مانند:

  • اکو مری
  • اکو استرس
  • اکو داپلر
  • اکو کنتراست

هنگامی که نتایج حاصل از اکو معمولی برای پزشک قابل استناد نباشد و پزشک نیاز به تصاویر دقیق تری از قلب داشته باشد، اکو کاردیو گرافی از طریق مری برای فرد تجویز میشد.

در این حالت پزشک یک لوله بسیار ظریف که انتهای آن دستگاه تصویر برداری قرار دارد را وارد مری شما میکند تا بتواند تصاویر بهتر و دقیق تری از قلب داشته باشد. قبل از این اقدام پزشک با اسپری بی حسی گلو و مری شما را بی حس میکند تا دردی احساس نکنید. فقط ممکن است در لحظه ورود لوله به مری اندکی تهوع داشته باشید که به سرعت بر طرف میشود و جای نگرانی نیست.

پروسه اکو الکتروگرافی
اکو قلب به وسیله دستگاه

چه موقع انجام اکو قلب ضروری است؟

صدای غیر طبیعی از قلب به گوش رسد. پزشک متخصص قلب با معاینه سمت چپ قفسه سینا ممکن است صدا های غیر طبیعی بشنود و در این حالت برای بررسی بیشتر، اکو قلب تجویز کند.

در صورتی که شما علائمی مانند درد در قفسه سینه داشته باشید پزشک می تواند با نتایج حاصل از اکو قلب راه درمان دقیقی برای شما تجویز کند.

اگر شما دچار حمله قلبی شده اید و حالا بهبودی نسبی پیدا کرده اید، به احتمال زیاد پزشک برای شما درخواست اکو قلب میدهد. تا عوارض ناشی از حمله قلبی و یا سکته را مشاهده کند و برای درمان شما برنامه ریزی کند.

در صورتی که قلب شما دچار نقص مادر زادی باشد برای درمان آن پزشک در ابتدا باید میزان نقص را بررسی کند به همبن علت نیاز دارد اطلاعات و تصاویر دقیقی از قلب شما در اختیار داشته باشد.

در صورتی که نوار قلب شما مشکل داشته باشد، در بیشتر مواقع پزشک برای بررسی بیشتر و دقیق تر انجام اکو را به شما پیشنهاد میدهد.

اکو کاردیوگرافی چه مواردی را بررسی میکند؟

با انجام اکو کاریوگرافی اندازه و شکل قلب شما بطور کامل و دقیق مشخص میشود. مورد دیگری که به وسیله اکو قلب مورد بررسی قرار میگیرد ضعف و یا عدم کارکرد درست بخش های مختلف قلب است. مشکلات دریچه ای، وجود لخته در خون و به عبارتی نحوه کلی عملکرد قلب مورد بررسی قرر میگیرد.

به همین جهت اکو قلب یکی از بهترین و کامل ترین آزمایش ها برای بررسی سلامت کلی قلب و نحوه عملکرد آن است.

نتیجه اکو
نتیجه حاصل اکو قلب

مقایسه اکو قلب با نوار قلب

هر دو آزمایش مشکلات مربوط به قلب، دریچه ها، ماهیچه ها و ریتم فعالیت قلب را نشان میدهند. هر دو آزمایش غیر تهاجمی بوده اند، بصورت سرپایی و معمولا در مطب پزشک انجام میشود و کمترین ناراحتی را برای بیمار به وجود می آورند.

اگر بخواهیم فرق این دو آزمایش را بیان کنیم باید بگوییم نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را ثبت میکند و نشان میدهد، ولی اکوکاردیوگرافی به وسیله امواج صوتی عکس و تصاویر دقیق از قلب نمایش میدهد. به همین جهت شاید بتوان گفت اکو قلب بهترین روش برای پی بردن به مشکلات قلب است. با استناد به نتایج حاصل از اکو قلب پزشک می تواند بهترین روش درمان را برای بیمار برگزیند.

طریقه انجام اکو کاردیوگرافی

در ابتدا شما باید به پهلو دراز بکشید سپس پزشک ژلی را بر روی یک پرپ(مبدل ارسال امواج صوتی) میریزد و به آرامی روی قفسه سینه شما حرکت می دهد. در این هنگام امواج صوتی تولید شده به وسیله دستگاه تصاویری از قلب و دریچه های قلب شما نشان میدهند.

این تصاویر بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود و شما نیز در طول انجام این عمل می توانید تصاویر را مشاهده کنید. بر خلاف تصور عموم در اکو قلب از اشعه X  استفاده نمیشود.

دستگاه اکو قلب
دستگاه مخصوص اکو

در کل انجام این پروسه به زمانی بین 10 الی 15 دقیقه نیاز دارد. در طول مدت انجام این آزمایش شما احساس درد و ناراحتی ندارید و فقط اگر از طریق مری اکو شوید ممکن است اندکی تهوع داشته باشید که به سرعت بر طرف میشود. چرا که پزشک از اسپری بی حسی استفاده میکند.

سخن آخر

به وسیله انجام اکو قلب مشکلاتی که در اندازه و شکل قلب وجود داشته باشد مشخص میشود.اگر ضعفی در بخش خاصی از قلب وجود داشته باشد اکو قلب تصویر آن را به خوبی نمایش میدهد و به وسیله این تصاویر پزشک اقدام به درمان بیمار میکند.

اکو قلب یک عمل غیر تهاجمی است و هیچگونه درد و عوارض ندارد.