تست ورزش

بسیاری از افراد وجود دارند که با درد در سمت چپ قفسه سینه به پزشک متخصص قلب مراجعه میکنند و از قلب درد شکایت میکنند. پزشک معمولا پس از معاینه اولیه تجویز نوار قلب میکند.

بیمار پس از انجام نوار قلب مشاهده میکند که نوار قلب کاملا سالم است و اثری از عارضه قلبی در آن مشاهده نمیشود. اما همچنان درد را احساس میکند. در این حالت این سوال برای بیمار پیش می آید که پس درد سمت چپ قفسه سینه چه علتی دارد؟

تست ورزش تردمیل
تردمیل برای تست ورزش

تست ورزش چیست؟

بیشتر ما با پروسه انجام نوار قلب آشناییم. برای انجام نوار قلب بیمار در حالت دراز کش قرار میگیرد، الکترود هایی به نقاط مختلف بدن متصل میشود و توسط این الکترود ها حرکات قلب به صورت نمودار ثبت میشود. اگر قلب و عروق کرونری بیمار مشکل داشته باشد، پزشک توسط نمودار ثبت شده آن را تشخیص مییدهد و برای بیمار دارو یا مراحل دیگر درمان را تجویز میکند.

اما همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ممکن است نموداری که به وسیله پروسه نوار قلب ثبت شده کاملا سالم بودن قلب بیمار را نشان دهد. در این حالت پزشک با توجه به شرایط بالینی بیمار می تواند برای بیمار تست ورزش تجویز کند.

چرا تست ورزش ؟

همانطور که میدانید نوار قلب در حالت استراحت از بیمار گرفته میشود و ممکن است عارضه قلبی یا عروقی در حالت استراحت بروز پیدا نکند و نوار قلب سالم باشد.

در تست ورزش استرس با استفاده از فعالیت بدنی شبیه سازی میشود تا دکتر قلب تهران، فعالیت قلب را هنگام استرس و فعالیت بدنی بالا نیز بررسی کند. برای انجام تست ورزش معمولا بیمار روی تردمیل یا دوچرخه ثابت قرار میگیرد و شروع به فعالیت میکند. در هنگام فعالیت همزمان از بیمار نوا قلب گرفته میشود. این نوار قلبی که در طول مدت فعالیت فیزیکی بدن بیمار بدست می آید دقیق تر از نوار قلب در حالت استراحت است.

شاید این سوال در ذهن شکل بگیرد، افرادی که به علت معلولیت از ناحیه کمر و پا و یا کهولت سن نمی توانند این فعالیت فیزیکی را انجام دهند چگونه تست ورزش انجام میدهند؟ این افراد به وسیله دست و با شبیه سازی وسیله ای مانند دوچرخه شروع به فعالیت بدنی میکنند.

در مرحله آخر اگر بیمار به هیچ عنوان نمی توانست فعالیت بدنی تست ورزش را نجام دهد پزشک برای تشخیص گرفتگی رگ ها از روش های دیگری مانند اسکن قلب و یا استرس اکوکاردیو گرافی استفاده میکند. در این روش استرس به وسیله تزریق داروی وریدی محرک ایجاد میشود و سپس پروسه انجام نوار قلب شروع میشود.

نوار قلب
نوار قلب در تست ورزش

آمادگی لازم برای تست ورزش

  • بهتر است 3-4 ساعت قبل از انجام تست ورزش بیمار مواد غذایی و سیگار مصرف نکرده باشد.
  • همراه داشتن لباس مناسب و کفش راحت یکی از موارد مهم در انجام تست ورزش است و باعث میشود شما از این تست بهترین نتیجه را بگیرید.
  • قبل از شروع تست ورزش حتما بدن خود را با انجام نرمش هایی ساده گرم کنید و مستقیم به سراغ تست ورزش نروید. زیرا در این صورت ممکن است دچار گرفتگی عضله و ماهیچه شوید.
  • در هنگام انجام تست ورزش سعی کنید مرتب نفس عمیق بکشید تا خون رسانی به ارگان ها و بخصوص قلب شما به درستی انجام شود. هرگز نفس خود را حبس نکنید.
  • در هنگام پایان تست ورزش فعالیت بدنی خود را به یکباره متوقف نکنید. در این حالت ضربان قلب شما بالاست و اگر به یکباره فعالیت فیزیکی را قطع کنید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آید.
  • در مورد مصرف یا قطع داروهایی که مصرف میکنید حتما قبل از انجام این تست با پزشک مشورت کنید.
تست ورزش قلب
تست ورزش قلی سالم

کاربرد تست ورزش

کاربرد تست ورزش برای تشخیص گرفتگی رگ های کرونری انجام میشود. با انجام تست ورزش حدود 60-70 درصد گرفتگی رگ ها مشخص میشود. طبق نتایج به دست آمده از تست ورزش پزشک اقدام به انجام عمل های تهاجمی تر مانند آنژیوگرافی برای بیمار  میکند. یکی از کاربرد های تست ورزش برای کسانی است که دچار سکته قلبی شده اند. به وسیله این تست و نتیایج حاصل از آن پزشک میزان فعالیت مجاز برای بیمار را تعیین میکند.

نکات مهم

به یاد داشته باشید تست ورزش نمی تواند گرفتگی های خفیف را نشان دهد.

انجام تست ورزش معمولا یک ربع الی بیست دقیقه به طول می انجامد و در این مدت فشار فیزیکی کم کم افزایش می یابد. اگر حال بیمار در هنگام انجام تست بد شد و درد در ناحیه قفسه سینه داشت، اپراتور دستگاه موظف است انجام تست را پایان دهد و به حال بیمار رسیدگی کند.